Svátek má:
Ivo
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart
Regiony
Nymburské Staré děkanství bylo vybudováno před 350 lety

Nymburk: Staré děkanství bylo vybudováno před 350 lety. Zastupitelstvo kraje schválilo dotaci.
Staré děkanství
11. dubna 2024 - 12:30
Rozsáhlá rekonstrukce budovy Starého děkanství společně s věží Kaplankou pokračuje dle harmonogramu. Městu se podařilo získat dotaci ve výši 3 128 000 korun.
Areál Starého děkanství je v rukou společnosti ARCHATT, s.r.o. z Ostopovic, která provádí revitalizaci této jedinečné městské kulturní památky. V současné době probíhá oprava krovů, výměna střešní krytiny včetně záklopu, repase dřevěných prvků nebo výroba jejich kopií, odstranění starých fasádních omítek a sanace zdiva. Pokračují práce na úpravě vnitřních prostor, konstrukce black boxu je hotova. Je plánován archeologický průzkum dvora a začala oprava hradební věže. Připravují se nové rozvody pro elektroinstalaci a zabezpečení objektu, probíhá sanace zdiva a podlah sklepů.
„V současné době Ing. arch. Jan Hájek, který je také autorem studie celé revitalizace, zpracovává návrh architektonického řešení interiéru. Společné schůzky, které samozřejmě probíhají za účasti památkářů, se tedy věnují také tématům finální podoby výstavního prostoru, osvětlení, povrchům včetně návrhů repase původní výmalby, ale i volbě vybavení interiéru,“ vysvětlila místostarostka Stanislava Tichá.
„Město Nymburk podalo žádost o dotační prostředky programu pro poskytování dotacíz rozpočtu Středočeského kraje ze Středočeského Fondu kultury a obnovy památek. Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo na konci března poskytnutí prostředků ve výši 3 128 000 korun“, upřesnil místostarosta Zdeněk Vocásek.
Dnešní budova Starého děkanství je rozsáhlý objekt přistavený v roce 1657 ke gotické hradební zdi s věží Kaplankou. Budova nahradila předchozí objekt fary, který shořel za vpádu saského vojska v roce 1631. Zachovala se zde velká kuchyně i patrové gotické sklepy se studnou. Celá stavba, dokončená roku 1674, byla zamýšlena jako provizirium, čemuž odpovídal použitý materiál – neotesané kulaté kmeny. Vznikla tak v podstatě roubená stavba charakteru „lidové architektury“. Částečné přezdění roubené konstrukce proběhlo po roce 1722, přibylo východní křídlo a do hradební zdi byla proražena tři okna. Město Nymburk v roce 2006 dům odkoupilo od církve a chce toto místo zpřístupnit veřejnosti a víceúčelově jej využívat například jako kavárnu, infocentrum, obřadní síň, výstavní a multifunkční prostory.
Stredoceskenovinky.cz informovala Bc. Marta Svobodová, tisková mluvčí Městského úřadu Nymburk.
(jv,stredoceskenovinky.cz foto:měú)
Nejčtenější
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart