Svátek má:
Přemysl
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart
Regiony
Nová cyklostezka propojí čtyři obce v čele s městem Dobrovice

Cyklostezka na bývalé železniční trati zajistí pohodlné a bezpečné propojení čtyř obcí.
Cyklostezka Dobrovice - Ledce, starosta Sedláček na kole
24. března 2025 - 12:30
Cyklostezku za více než 17 milionů korun společně vystavěly čtyři obce v čele s městem Dobrovice za pomoci evropských peněz. Integrovaný regionální operační program (IROP) na ni přispěl 13,5 miliony. Obyvatelé propojených obcí mají nyní bezpečné spojení pro cyklisty i pěší. Využijí ho nejen rekreační sportovci a turisté, ale především školáci a pendlující zaměstnanci podniků na trase. Ve spolupráci s cukrovarem Tereos TTD Dobrovice a Nadací Škoda Auto má brzy vzniknout také naučná stezka odkazující na tradici cukrovarnictví i automobilové výroby v regionu.
„Mezi našimi obcemi jezdí denně několik desítek a možná stovek obyvatel za prací nebo do škol. Silnice jsou přitom stále frekventovanější, a tudíž pro cyklisty potenciálně nebezpečné. Ačkoliv se tu žádné vážné neštěstí ještě nestalo, cyklostezka je bezpečnější a příjemnější alternativou. Věříme, že také podpoří další rozvoj rekreačního sportu i turismu v našem regionu,“ vysvětluje motivaci k vybudování cyklostezky starosta Dobrovice, Tomáš Sedláček.
Stezka o délce 6,8 km vyšla asi na 17 milionů korun. 13,5 miliony na ni přispěla EU prostřednictvím IROP. Náklady na výstavbu si poměrově rozdělí zapojené obce, přičemž na Dobrovice připadne částka 2,3 milionu. Projektovou dokumentaci ve výši necelého půl milionu financoval Nadační fond Škody Auto. Přípravy a samotná realizace projektu trvaly asi dva roky.
Původní železniční trať vznikla už v 19. století. Až do začátku sedmdesátých let minulého století tu jezdily osobní vlaky, a ještě do let devadesátých trať využívaly nákladní vagóny Škody Auto. Úsek mezi nádražím Dobrovice a Cukrovarem Tereos funguje dodnes. Terénní úpravy při stavbě cyklostezky odhalily i mostky či propusti, které jsou zajímavými artefakty železniční architektury 19. století a dalšími atraktivními prvky na trase.
Ve spolupráci s Muzeem cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice má na cyklostezce vzniknout také naučná stezka, která by na odpočivadlech představila tradici výroby cukru, včetně umístění větších technologických exponátů. Její otevření se plánuje už na příští rok. „Chtěli bychom naučnou stezku rozšířit také o exponáty z automobilového průmyslu. Atraktivitu cyklostezky by to určitě ještě zvýšilo a přilákalo zájem turistů,“ doplňuje starosta Sedláček.
„S Dobrovicemi jsme v minulosti spolupracovali už na šesti projektech a IROP místním investicím pomohl 18,5 miliony korun. Cyklostezka je sedmým a zároveň největším z nich,“ upřesňuje Dana Čechová, ředitelka středočeské pobočky Centra pro regionální rozvoj a dodává: „Budování cyklistické infrastruktury považujeme za jednu z důležitých oblastí, kterou IROP podporuje. Kromě dalšího zatraktivnění regionu totiž významně pomáhá snížení motorové dopravy.“
S podporou IROP, který Centrum pro regionální rozvoj v regionech administruje, se už v Česku vybudovalo 630 km cyklostezek za bezmála 6,2 miliard korun z EU. Na Středočeský kraj z nich připadá 98 km dotovaných 774 miliony.
Stredoceskenovinky.cz informoval Pavel Růžička za město Dobrovice a Centrum pro regionální rozvoj České republiky.
(jv,stredoceskenovinky.cz foto:pavel růžička,dobrovice)
Nejčtenější
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart