Svátek má: Nataša

Regiony

Velikost textu:

Milovická rezervace se představila na konferenci Eurosite v Anglii

Milovická rezervace se představila na konferenci Eurosite v Anglii

Milovická rezervace velkých kopytníků se představila na konferenci Eurosite v Anglii věnované významným evropským lokalitám.

Konference Eurosite
25. října 2024 - 12:30

Praha – Ochrana přírody pomocí pastvy velkých kopytníků je jedním z témat mezinárodní konference Eurosite, která se konala v anglickém Durhamu. Ochranářská společnost Česká krajina v jejím rámci představila úspěšný projekt záchrany a obnovy biologické rozmanitosti v bývalém vojenském prostoru Milovice. 

„Za pozvání na tuto konferenci jsme velmi rádi. Měli jsme možnost představit využití pastvy velkých kopytníků v rámci biologicky významné lokality zařazené do celoevropské sítě Natura 2000. Právě návrat velkých kopytníků zastavil degradaci bývalého vojenského prostoru, ke které začalo docházet po odchodu armády v roce 1991. A zajistil obnovu biologicky cenného území na ploše 350 hektarů,“ shrnul Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.  

Konference Eurosite se zabývá rozdíly v přístupu v ochraně krajiny mezi Velkou Británií a Evropskou unií po brexitu. Cíl je porovnat a sdílet zkušenosti v ochraně biodiverzity a biologicky hodnotných oblastí. Setkání se zaměřuje na čtyři okruhy: regulace, finance, management a partnerství. 

Účastníci mezinárodní konference se mohli seznámit s daty, která potvrzují pozitivní vývoj milovické lokality po příchodu velkých kopytníků. Počty nejvzácnějšího druhu motýla, který v oblasti žije, modráska hořcového, se zvýšily o 1700 procent. Počty nejohroženější květiny na území pastevní rezervace vzrostly u mladých jedinců o 5553 procenta. 

„Delegáti na příkladu bývalého vojenského prostoru u Milovic mohli sledovat, že pro záchranu biologicky cenného území nebylo zlomem ani samotné vyhlášení Evropsky významné lokality, v roce 2005, po jejímž založení místní příroda dalších deset let degradovala, ale až nastavení vhodného managementu, který v roce 2015 přineslo zavedení pastvy velkých kopytníků,“ zmínil Dalibor Dostál.    



Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Stredoceskenovinky.cz informoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:česká krajina)



Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%